خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد با وجود آنکه اتحادیه اروپا نفت روسیه را تحریم کرده و می‌خواهد واردات فرآورده‌های نفتی از این کشور را هم تحریم کند اما همچنان شاهد ورود غیر مستقیم نفت یا فرآورده‌های نفتی روسیه به اروپا هستیم.

راه ورود نفت روسیه به اروپا باوجود تحریم‌ها باز است

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل کنگره فرهنگی به نقل از بلومبرگ،‌انتظار می‌رود طی ماه‌های آینده شاهد افزایش واردات گازوئیل اروپا از هند باشیم چرا که در سایه تصمیم اروپا برای قطع واردات گازوئیل از روسیه نفت روسیه نخست به هند صادر شده و پس از فرآوری به اروپا ارسال خواهد شد. براساس قانون تحریم اروپا علیه روسیه در صورتی که نفت روس‌ها در یک کشور ثالث فرآوری شود انتقال محصولات به دست آمده به اتحادیه اروپا بلامانع خواهد بود. در واقع با این اقدام اروپا مسیر دور زدن تحریم‌های خود را به صورت غیر مستقیم باز گذاشته است.

براساس آخرین آمارها واردات نفت هند از روسیه به 1.7 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. تا پیش از این روسیه بزرگترین تأمین‌کننده گازوئیل اروپا بود و حتی 40 درصد گازوئیل مورد نیاز اروپا در ماه دسامبر از روسیه وارد شد. کارشناسان می‌گویند با توجه به آنکه اتحادیه اروپا از 5 فوریه واردات فرآورده‌های نفتی به خصوص گازوئیل را از روسیه متوقف می‌کنند انتظار می‌رود شاهد تغییر مسیر محموله‌‌های فرآورده‌های نفتی در بازار جهانی باشیم. به گونه‌ای که محموله‌های روسی نخست به کشورهای ثالث و سپس به اروپا صادر خواهد شد. پایان پیام/

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید