از تو حرکت از خدا برکت. این جمله اینطوری هم معنی پیدا می‌کند؛ از تو حرکت از امام حسین(ع) برکت. یکی از زیباترین مصادیقش هم خبری است که از یکی از زندان‌های ایران به دست مان رسیده. امام حسین(ع) ۱۰ زندانی را طلبیده برای پیاده روی اربعین و ماجرای این طلبیده شدن هم شنیدنیست.

خبرخوب|کدام زندانیان برای پیاده روی اربعین مرخصی ویژه گرفتند؟

گروه خبرخوب: یک روز‌هایی خدا برکتی به بسته‌های خبرخوب روزانه می‌دهد که بیا و ببین! مثل همین امروز که آنقدر خبر‌های خوب دور و برمان زیاد بود که مانده بودیم از کدامش برایتان بگوییم. نقدا از خلاصه دو خبر خوب شروع کنیم. ماجرای رونمایی از پهپاد مهاجر ۱۰ را که حتماً شنیده‌اید؟ اگر نشنیده‌اید بدانید که دیروز یک عضو قدرتمند به خانواده‌های پهپاد‌های جمهوری اسلامی ایران اضافه شده به نام مهاجر ۱۰. خبر دومین برد والیبال تیم ملی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا را هم اگر نشنیده بودید به سمع و نظرتان رساندیم تا کامتان شیرین شود. حالا با همین کام شیرین شده، خبر‌های خوب یکم شهریور سال ۱۴۰۲ پیشکش نگاه گرم تان.  

* خبر‌های خوش هواپیمایی یک روزگاری بود که متولیان صنعت هواپیمایی کشور باید نذر و نیاز می‌کردند مبادا کمیت یکی از هوایپیما‌ها لنگ شود و قطعات یک هواپیمایی سرناسازگاری بردارد. ما در داخل توان تعمیر قطعات هواپیما را نداشتیم. باید قطعات را برای تعمیر به کشور‌های دیگر می‌فرستادیم. از طرفی از چپ و راست هم تحریم بودیم. اینطوری بود که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ وضعیت هوایی کشور با مشکلات جدی مواجه بودیم و به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشور به مرز خطرناکی نزدیک می‌شدیم. اما یک یا علی گفتیم. نهضت تعمیر قطعه در داخل راه افتاد. مگر ما کم دانشمند و محقق داشتیم. قرار شد همه پای کار بیایند. از بخش‌های دانش‌بنیان و بخش‌های دفاعی تا خلاصه همه بضاعت کشور پای کار آمد تا نهضت تعمیر قطعات هواپیما در ایران راه افتاد و حالا بیا و ببین که چه کردیم! به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشور از مهر ۱۴۰۰ تا امروز هیچ هواپیما و موتوری را برای تعمیر به خارج اعزام نمی‌کنیم. با تکیه بر دانش داخلی بسیاری از هواپیما‌های زمین گیر روپا شدند. یک زمانی شرکت توتال و نایکو و شل برای ایران پشت چشم ناز می‌کردند و به دلیل تحریم، روغن مصرفی هواپیما را هم از ما دریغ می‌کردند. اما حالا خوب چشمانتان را باز کنید و بدانید که ایران با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان در یک بازه زمانی کوتاه نه تنها تأمین‌کننده نیاز کشور در روغن مصرفی هواپیما شده بلکه صادر‌کننده هم شدیم.

*این زندانیان به پیاده روی اربعین ‌می‌روند! از تو حرکت از خدا برکت. این جمله اینطوری هم معنی پیدا می‌کند؛ از تو حرکت از امام حسین(ع) برکت. مصداقش هم الی ماشاالله و یکی از زیباترین مصادیقش هم خبری است که این روز‌ها از یکی از زندان‌های ایران می‌شنویم؛ از زندان تویسرکان استان همدان. این روز‌ها ۱۰ زندانی زندان تویسرکان را امام حسین(ع) طلبیده برای پیاده روی اربعین و ماجرای این طلبیده شدن هم شنیدنیست. حق دارید تعجب کنید از شنیدن این دو واژه در کنار هم؛ زندانی و پیاده روی اربعین. این یعنی خود امام حسین(ع) واسطه شده و ده نفر را از چهاردیواری زندان طلبیده برای زیارتش. چطور و چرایش هم جالب است. از قدین و ندیم گفته‌اند خدا از دل همه آدم‌ها با خبر است. حتی اگر بنده‌ای کلامی به زبان نیاورد از آنچه در دلش می‌گذرد. ماه محرم که شد ده زندانی تویسرکانی به عشق امام حسین یک گروه سرود راه انداختند و شعری انتخاب کردند و مسئولان زندان هم کمک کردند و خلاصه این گروه سرود اجرا‌هایی داشت با اشعار امام حسینی و یکی از این اجرا‌های دلی را دادستان همدان در بازدید از زندان دید. اینطور شد که با مسئولان زندان تماس گرفت و گفت هر ده نفر از اعضای این گروه سرود می‌توانند با دریافت مرخصی ویژه به پیاده روی اربعین بروند. این است کرم امام حسین(ع)!  

* خبر‌های خوبی که باید به گوش همه برسانیم بی معرفت نباشیم. دیگر بعد از این یک سالی که با هم هستیم باید آنقدر منصف شده باشید که برای شنیدن خبر‌های خوب در گوش‌تان پنبه نگذارید و همان طور که دو گوش شنوا و دوچشم بینا داریم برای شنیدن و دست به دست کردن اتفاقات ناگوار، دو چشم بینا و دو چشم شنوایمان برای شنیدن و دیدن و دست به دست کردن خبر‌های خوب هم به کار بیفتد. مثلاً حتماً خودتان بخوانید و به بقیه هم خبر بدهید که به گفته سخنگوی دولت تمام افراد فاقد بیمه سلامت و درمانی از ۵ دهک ابتدایی، تحت پوشش رایگان بیمه سلامت قرار گرفتند و سهم بیمه شدگان از پرداخت حق بیمه افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و یا کمیته امداد صفر شد. یا اینکه به گوش اطرافیان‌تان برسانید که صندوق بیماران صعب العلاج تأسیس شده و بسیاری از هزینه‌های دارویی مبتلایان به بیماری صعب الاعلاج یا رایگان شده یا با هزینه بسیار پایینی تأمین شده است. ما در یک سال گذشته از این دست خبر‌های پزشکی مسرت بخش کم نداشتیم. این درست که باید کم و کاستی‌ها را هم ببینیم و از مسئولان مطالبه کنیم، اما هوای خبر‌های خوب را هم داشته باشیم و بگوییم که مادران باردار و کودکان زیر ۵ سال تحت پوشش رایگان بیمه قرار گرفته و زوج‌های نابارور معرفی شده به سازمان تأمین اجتماعی هم تحت پوشش درمانی قرار گرفتند.

*کودک کار؛ مهمان ویژه سفره دو نفره اگر تصویر خوب نیست و تار است به بزرگی این خبرخوب بی‌خیالش شوید. در عوض به بطن ماجرا نگاه کنید. به زیبایی نیت خیر و بدون ریای یک خانواده دو نفره که کودک کاری را مهمان سفره دونفره‌شان کردند. نشسته بودند کنار هم که پسر کوچولویی را دیدند که اسپند دود می‌کرده، کنار خانواده‌ها می‌رفته و پول جمع می‌کرده. گاهی کناری می‌ایستاده و خانواده‌ها را تماشا می‌کرده. وقت شام دعوتش می‌کنند پای سفره که اگر حسرت این دلخوشی‌های ساده را دارد برای یک شب و برای نیم ساعت هم که شده این حسرت به دلش نماند. کار خیر همین قدر ساده است. همین قدر بی‌ریا. آقا یا خانمی که از این لحظه زیبا عکس گرفتی و بازنشر کردی دست مریزاد! *خوش‌خبر باشید! و اما سخن پایانی، خبر‌های خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید. منتظر خبر‌های خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید. پایان پیام/  

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید