جزئیات بیشتری که خبرنگار فارس از مرگ یک قلاده خرس قهوه‌ای در شاهرود به دست آورده، نشان می‌دهد که باز هم پای معدنکاران و گله‌داران در مرگ این گونه ارزشمند جانوری در میان است!

جزئیات بیشتر از مرگ خرس قهوه‌ای در شاهرود؛ باز هم پای معدنکاران و گله‌داران در میان است!

به گزارش کنگره فرهنگی از شاهرود، علی‌رضا دزیانیان، محیط‌بان شاهرودی درباره آخرین بررسی‌ها از مرگ یک قلاده خرس قهوه‌ای در شاهرود اظهار کرد: پس از وصول گزارشی مبنی بر مشاهده لاشه یک قلاده خرس قهوه‌ای در مناطق آزاد شمال‌غرب شاهرود، بلافاصله عوامل گشت سیار به محل اعزام شدند. وی تصریح کرد: محیط‌بانان با همکاری احدی از دوستداران طبیعت، موفق به کشف لاشه این خرس قهوه‌ای در فاصله چند صد متری از باغات کشاورزی و در حاشیه جاده اصلی بسطام-کلاته‌خیج شدند.

این محیط‌بان شاهرودی گفت: با بررسی‌های صورت‌گرفته، مشخص شد که این گونه ارزشمند که نر و بالغ بوده و شب گذشته بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سینه دچار خونریزی داخلی شده و با دور شدن از باغات و جاده آسفالت تلف شده است. دزیانیان ادامه داد: متأسفانه طی سالیان اخیر، معدن‌کاوی‌های بی‌رویه، دام‌های غیرمجاز و میل مردم به توسعه کشاورزی بدون توجه به کم‌آبی‌های اخیر و عدم نظارت و کنترل دقیق توسط ادارات مربوطه باعث ورود حیات‌وحش به ارتفاعات پایین‌تر و باغات و مزارع شده است که در این بین، برخی از کشاورزان و دامداران اقدام به از بین بردن حیات‌وحش مظلوم با استفاده از سموم یا اسلحه می‌کنند. وی تصریح کرد: از عموم کشاورزان و دامداران که در نزدیکی زیستگاه‌های حیات‌وحش شهرستان امرار معاش و کسب روزی می‌کنند، خواهش داریم برای حفظ این گونه‌های ارزشمند از تلف کردن این جانداران خودداری کنند.

این محیط‌بان شاهرودی گفت: این افراد با ایجاد سروصدا، دیوارکشی و…. مانع بروز خسارات مالی خود شده و ضامن حیات این جانداران جهت تداوم نسل شوند و عوامل اجرایی محیط‌زیست شهرستان نیز در حد توان و امکانات موجود یار و همراه همه عزیزان دامدار و کشاورز خواهند بود. پایان پیام/74001/م/

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید