سرپرست مدیریت بحرانی البرز در پی اعلام هشدار نارنجی هواشناسی به دستگاه‌های اجرایی اعلام آماده باش کرد و شهروندان از رفتن به ارتفاعات و رودخانه ها تا روز سه شنبه خودداری کنند.

آماده باش دستگاه‌های اجرایی البرز در پی صدور هشدار نارنجی رنگ

به گزارش کنگره فرهنگی از کرج، مهدی مهرور، سرپرست مدیریت بحران استانداری البرز، در جمع اصحاب رسانه، از صدور هشدار نارنجی رنگ برای آسمان البرز خبر داد و گفت: در راستای فراهم نمودن اتخاذ تمهیدات و تدابیر لازم (پاسخگویی سریع به حوادث، کنترل، پایش و اقدامات پیشگیرانه) و بمنظور حفظ آمادگی و استفاده از تمام ظرفیت‌های ممکن اقدامات بایسته توسط فرمانداران و بخشداران صورت پذیرد.

وی افزود: حضور فرمانداران در شهرستان و حفظ آمادگی اعضاء ستاد مدیریت بحران شهرستان‌ها به منظور مقابله با جاری شدن سیل در رودخانه‌ها و مسیل‌های فصلی، رعد و برق، وزش باد شدید، ریزش سنگ، رانش کوه، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و یا هرگونه حادثه احتمالی ضروری است.

مهرور گفت: همچنین ایجاد هماهنگی فی ما بین نیروی انتظامی، دستگاه‌های امدادی، ایمنی، خدماتی و نیروهای مردمی ضرورت دارد.

وی ادامه داد: انجام اقدامات بازدارنده و بلادرنگ از جمله صدور پیش آگاهی از طریق رسانه های محلی و مسئولین محلی برای ساکنین مناطق تحت تاثیر شهری و روستایی بالاخص کشاورزان، دامداران، عشایر و حاشیه نشینان رودخانه ها ضروری است. 

 وی بر عدم تردد از محل‌های پر خطر، اسکان، چادر زدن و توقف در بستر و حریم رودخانه‌ها، مکان‌های مرتفع و تپه‌ها، زیر درختان، سیم برق هوایی، لوله‌ها، فنس‌های فلزی و پهنه‌های آبی، پرهیز از صعود به ارتفاعات، اقدامات لازم برای حفظ محصولات کشاورزی،کنترل دما و رطوبت و تهویه درگلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها و همچنین خودداری از چرای دام در مراتع و دامنه کوه‌ها تاکید کرد. 

مهرور از شهروندان خواست از تردد و سفرهای غیر ضروری به ویژه در جاده‌های کوهستانی و دامنه های پرشیب به دلیل احتمال ریزش سنگ و بهمراه داشتن تجهیزات لازم و ضروری سفر از جمله لوازم گرمایشی، البسه، پتو، کمک‌های اولیه، برف پاک کن، به همراه داشتن وسایل ارتباطی و … خودداری نمایند.

 وی پیش بینی مکان‌های امن جهت اسکان موقت (تا رفع شرایط اضطراری)، حفظ آمادگی مراکز درمانی و پایگاه‌های امدادی، حفظ آمادگی شرکت‌های خدماتی (آب و فاضلاب شهری وروستایی، برق، گاز، تلفن همراه و ثابت و آب منطقه ای) و حضور شهرداران در محل کار و حفظ آمادگی ستاد مدیریت بحران شهرداری‌ها و بخشداران در بخش محل خدمت تاکید کرد. 

 این مقام مسؤول یادآور شد: تمهیدات لازم توسط جهاد کشاورزی استان و شهرستان‌ها جهت کشاورزان، دامداران و تولید کنندگان مرتبط برای جلوگیری از خسارت های ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی و … . اتخاذ شود.

پایان پیام/

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید