رایان نامه:

 

 
 
مهندسی فرهنگی: از نظریه تا عمل اثر حجت الاسلام دکتر حسن روحانی               

بسم الله الرحمن الرحیم

سیاست ها، برنامه ها و طرح های توسعه ای در کشور بزرگ ایران اسلامی باعث افزایش توان تولیدی کشور، جذب سرمایه گذاری های کلان ملی و بین المللی و ایجاد اشتغال مولد برای جامعه جوان متخصص با فرهنگ و رسوم مختلف در گستره نظام جمهوری اسلامی ایران گردیده است.

اما پیشرفت و توسعه بدون در نظر گرفتن ابعاد فرهنگی و اجتماعی آن، می تواند پیامدهای ناخواسته فراوانی را به دنبال داشته باشد. این پیامدهای فرهنگی چه در درون خود سازمانها می تواند بر منابع انسانی موجود تأثیرگذار باشد و این سرمایه های عظیم انسانی که مهمترین فاکتور افزایش توان تولید کشور و اصلی ترین گزینه برای ارتقاء سطح راندمان کاری باشند که نیازمند مراقبت، هدایت و تعالی هستند را تحت تأثیر قرار دهد و باعث هدر رفتن پتانسیل ها وظرفیت های بالقوه آنان شود، و همچنین تأثيرات گسترده اي را نیز بر جامعه پیرامونی خود، فرهنگ و اجتماعات محلي گذاشته و مي گذارند ودر نتيجه  مسئوليت هاي متعدد اجتماعي را در پي خواهد داشت که شاهد تقابلی میان توسعه صنعتی و اقتصادی از یک سو و فرهنگ و محیط اجتماعی از سوی دیگر باشیم.

هر اقدامی که برای توسعه صورت می گیرد تغییراتی در محیط طبیعی و اجتماعی ایجاد می کند و گاه این تغییرات می توانند سبب تضعیف و یا از بین بردن فرهنگ بومی – محلی  جوامع گردند. از اینرو، با ارزیابی تأثیرات فرهنگی – اجتماعی طرح های توسعه ای می توان راهکارهایی را جهت تخفیف و کاهش تبعات و پیامدهای منفی ارائه نمود.

پس برای ممانعت از عمیق تر شدن شکاف بین رشد و توسعه در صنعت و فرهنگ جامعه، که از مشکلات و چالش های جدی فراروی برنامه ریزان ملی و استانی است؛ پیوست نگاری فرهنگی به عنوان علاج واقعه قبل از وقوع از طرف مقام معظم رهبری مدظله العالی در بند اول سیاستهای کلی برنامه پنجم توسعه ابلاغ و به عنوان ماده دوم قانون برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی تصویب و توسط رییس جمهور نیز ابلاغ گردید.

با توجه به موارد مطرحه فوق؛ استان زرخیز بوشهر  با داشتن حدود 707 کیلومتر مرز بین المللی با سواحل دریای  نیلگون خلیج فارس و مرز آبی  با 5 کشور ، نیروی انسانی جوان مستعد (مقام دوم در کشور)، وجود میادین و منابع عظیم نفت و گاز ، استقرار صنایع بزرگ استحصالی ، تبدیلی و ذخیره سازی انرژی فسیلی چون پتروشیمی و مرکز صدور بیش از 95 درصد از نفت کشور ، نیرو گاه اتمی و همچنین تجارت تاریخی و فرا ملی و اقتصادی ترین کریدور جنوب شمال و معادن متنوع و ارزشمند ، کشاورزی و شیلات گسترده و در آمد زا ، استقرار پایگاه های هوایی و دریایی متعدد، حضور فعال تمامی اقوام ایرانی (ترک، لر،کرد،گیلک، بلوچ عرب وعجم و...)، شرکت های بین المللی و چند ملیتی از شرق تا غرب جهان در پروژه های بزرگ ملی و فراملی مستقر در این استان و نهادینگی فرهنگ غنی دینی و مقاومت اسلامی و قابلیت تاثیر گذاری بالای فرهنگی بر منطقه و جغرافیای پیرامونی این ویژگی را دارد که میزبان اولین کنگره بین المللی پیوست نگاری فرهنگی از مجموعه همایش های فرهنگ در افق 1404 می باشد.

مهندسی فرهنگی: از نظریه تا عمل اثر حجت الاسلام دکتر حسن روحانی
دیرزمانی نیست که تعبیر «مهندسی فرهنگی» در جرگه ادبیات علوم انسانی-بویژه در حوزه مطالعات اجتماعی و فرهنگی- وارد شده است. در نوشتار حاضر ضمن تشریح معنای فرهنگ و مفهومی که از مهندسی فرهنگی مراد می‌شود، به پیامدهای اقدامات فرهنگی ناسنجیده در ادوارگذشته اشاره شده و توضیح داده می‌شود که چگونه در پی تأکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت «مهندسی فرهنگی کشور» در سال 1381، فضای جدیدی در حوزه مطالعات فرهنگی شکل گرفته و به‌تدریج با ارشادات معظم‌له، می‌بالد و به دیسیپلینی گسترده با ابعاد وسیع بین‌رشته‌ای، تبدیل می‌شود.
1392/04/28 ادامه مطلب


 ارسال گواهینامه موقت پذیرش مقالات
بدینوسیله با آرزوی قبولی طاعات در ماه رحمت و برکت و عذر خواهی از عدم تعیین تاریخ دقیق برگزاری کنگره که با اعلام نظر شورای سیاستگذاری و شورای راهبری، از طریق سایت اینترنتی کنگره و سایر وسایل ارتباطی به اطلاع همه پژوهشگران و فرهنگ پژوهان خواهد رسید؛ به اطلاع می رساند با توجه به درخواست مقاله دهندگان محترم،گواهینامه موقت پذیرش مقالات و همچنین با ذکر سطح پذیرش آنان توسط هیات داوران تهیه و ایمیل شده است که در صورت عدم دریافت آن لطفا در اسرع وقت مشخصات فردی، نام مقاله و ایمیلتان را به سامانه پیامک 30007650001532 ارسال فرمایند
1392/04/27 ادامه مطلب


 زمان و مکان برگزاری کنگره متعاقباً اعلام می گردد
دبیر اجرایی کنگره از ارسال مجموعه چکیده مقالات کنگره بین المللی پیوست نگاری فرهنگی جهت بررسی نهایی از طرف مقاله دهندگان محترم خبر داد. حجت الله غلامی، ارسال مجموعه چکیده مقالات کنگره را قبل از چاپ از ابتکارات این دبیرخانه اعلام کرد و افزود این برنامه جهت بررسی کتاب توسط نویسندگان مقالات بوده تا افراد بتوانند اظهار نظر نهایی خود را نیز اعمال نمایند. ایشان همچنین از تأخیر برگزاری کنگره خبر دادند و افزودند زمان و مکان کنگره متعاقباً اعلام می گردد.
1391/11/17 ادامه مطلب


 ثبت نام در کنگره برای همه مقاله دهندگان جهت صدور و دریافت گواهی الزامی است.
روابط عمومی کنگره بین المللی پیوست نگاری فرهنگی با اعلام خبر نهایی سازی نتایج داوری مقالات ابراز داشتند 700 چکیده و مقاله کامل به دبیرخانه کنگره رسیده است که توسط 200 داور ایرانی و خارجی مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن نیز به تمامی مقاله دهندگان محترم ارسال شده است. ایشان افزودند: کنگره در 6 ، 7 و 8 اسفندماه 1391 به میزبانی استان بوشهر برگزار می گردد و شرکت حداقل یکی از مقاله دهندگان، نویسنده مسئول و یا یکی از همکاران در هر سطحی که مورد پذیرش داوران محترم کنگره قرار گرفته اند در روزهای برگزاری الزامی است.و گواهینامه های آنان نیز در همان روز صادر و تقدیم آنان می گردد.
1391/11/01 ادامه مطلب


 امام جمعه بوشهر: «پیوست فرهنگی مهم‌ترین مقوله حوزه فرهنگ است.»
حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر از پیوست‌نگاری فرهنگی به عنوان یکی از مقولات مهم در حوزه فرهنگ نام برد و اظهار داشت: «پیوست‌نگاری فرهنگی یعنی طراحی، برنامه‌ریزی و تهیه یک بسته کارشناسی شده فرهنگی برای تمام پروژه‌های صنعتی و غیر صنعتی که در یک جغرافیا و محیط صورت می‌گیرند.
1391/09/18 ادامه مطلب


تمديد فراخوان مقاله ويژه طلاب ايراني و خارجي تا بهمن ماه 91
كنگره بين المللي پيوست نگاري فرهنگي در راستاي توليد دانش فرهنگي با رويكرد ديني با همكاري مديريت حوزه هاي علميه كشور و جامعه المصطفي العالميه، به پذيرش مقالات طلاب و دانشجويان علوم اسلامي ايراني و خارجي اقدام مي نمايد. اين پژوهشگران در كنترل پنل همايش ثبت نام نموده و بعد از ورود در قسمت ارسال مقاله به ارسال چكيده مقاله در مرحله اول و مقاله كامل خود در مرحله دوم اقدام نمايند.
1391/08/18 ادامه مطلب


الف) پیوست نگاری فرهنگی: مبانی نظری و الزامات
ب) پیوست نگاری فرهنگی راهبردها ، سیاست ها و مطالعات کاربردی
د) پیوست فرهنگی: نظام اجرایی، ساختارها و فرآیندها

 

>> جهت مشاهده کامل محورهای همایش اینجا کلیک کنید !

  تاریخ های مهم
                            سلسله همایش های پیوست فرهنگی

پیش همایش استانی اول:

 1390/08/19

پیش همایش استانی دوم:

 1390/09/10

 پیش همایش استانی سوم:  1390/10/13

 پیش همایش ملی :

  1391/2/16

 کنگره بین المللی:

زمان و مکان متعاقباً اعلام می گردد

 مهلت ارسال چکیده و اصل مقالات:

پایان یافته است

 اعلام نتایج داوری مقالات :

اعلام نهایی شده است

 

 

برگزارکنندگان کنگره

+ مرکز راهبری مهندسی فرهنگی شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر
+
گروه مشاوران جوان استانداری بوشهر
+
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر
+
موسسه سفیران فرهنگی مبین بوشهر


برگزار کنندگان
مجری
حامیان علمی
فصلنامه های علمی پژوهشی همکار
حامیان رسانه ای
کلمات کلیدی : پیوست فرهنگی,روش شناسی,الزامات حقوقی,ارزیابی تأثیر,الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت,نقشه مهندسی فرهنگی,جهانی شدن,ارتباطات فرهنگی,رسانه ,فن آوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی,جنگ نرم,فضاهای مجازی,توسعه فرهنگی,زیست بوم,امنیت و انتظامی,آسیب های اجتماعی,بهداشت,سلامت,محیط زیست,زنان,خانواده,جوانان,اوقات فراغت,مدیریت شهری,معماری,شهرسازی,توسعه پایدار,مدیریت استراتژیک,مسئولیت اجتماعی فرهنگی,فرهنگ سازمانی,بهره وری شرکت‌ها,تولید,نوآوری,کارآفرینی,شهرک صنعتی,مناطق اقتصادی,گمرکات,صنایع نفت,گاز,پتروشیمی,بازرگانی,حمل و نقل,توسعه روستایی,کشاورزی,میراث فرهنگی و گردشگری,نظام ارزیابی، نظارت و پایش